"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sümeyra Çakır kimdir

25 Mayıs 1946’da Edirne’de doğdu. Çocukluğu Ankara ve İstanbulda geçti. 1966’da itibaren İstanbul Belediye Konservatuvarı Klasik Batı Müziği Şan Bölümü’de eğitimine başladı.

Ayrıca okuduğu İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1969’da mezun oldu. 1971’de Ruhi Su ile tanıştı. Sümeyra Çakır 1975 yılında Ruhi Su ile birlikte Dostlar Korosu’nu kurdu. Birlikte 1977 yılında yaptıkları El Kapıları ve Sabahın Sahibi Var albümleri ve birlikte gerçekleştirdikleri Pir Sultan Abdal, Köroğlu ve Türküler konserleri bir sanat olayı haline gelmişti. 1979 yılında, bir süre Türkiye Maden-İş Sendikası’nın korosunu yönetti.  

Yurtdışındayken birçok ülkede konserler veren Sümeyra Çakır, çok sayıda Türkçe eserin yanı sıra Kürtçe ‘Süwarê Çuçikan, Malan Barkir, Le le bejne, Miro gibi eserleri de seslendirdi. 29 yıl önce Frankfurt’ta yaşamını yitiren Sümeyra Çakır, 12 Eylül darbecilerinin hakkında açtığı davalardan dolayı, konser için geldiği Almanya’da sürgünde yaşamak zorunda kalmıştı. Yakalandığı hastalıktan kurtulamayan Sümeyra 5 Şubat 1990’da 44 yaşındayken yaşamını yitirdi.

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın