Sertaç Bucak

Sertaç Bucak kimdir

10 Ocak 1951 tarihinde Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu. 1957 yılında Şanlıurfa Şair Nabi İlkokulu’nda öğrenimine başladı. 27 Mayıs 1960 askeri darbe sonrası babası Av. Faik Bucak’ın tutuklanması üzerine ailesiyle Siverek’e gitti. 1962 yılında Siverek’te Gazi Paşa İlkokulu’nu bitirdi.

1962 yılında Diyarbakır Maarif Koleji (Diyarbakır Anadolu Lisesi) giriş sınavını kazanarak oraya gitti. Babası Faik Bucak, illegal Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı olduğu için siyasi bir suikast sonucu 5 Temmuz 1966 tarihinde öldürüldü. Babasının ölümünden sonra İstanbul’a gitti.

1969 yılında Kadıköy Maarif Kolejini (Kadıköy Anadolu Lisesi) bitirdi. 1969-1970 öğretim yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ne başladı. 29 Ekim 1970’te Almanya’ya gitti. Heidelberg Üniversitesi’ni bitirip Petrol Yüksek Mühendisi oldu (1978). 1983 yılında TC vatandaşlığını siyasi nedenlerden dolayı kaybetti.

2 Temmuz 2002 tarihinde 32 yıl sonra ilk kez ülkesine döndü. Sonra sık sık Türkiye’ye geldi.

Yurtdışında Kürt sorununun barışçıl ve siyasal çözümü için ve insan hakları alanında yoğun çalıştı. Avrupa Konseyi, BM İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, AGİT vd. ve birçok Avrupa ülkesi ulusal parlamentolarında uzman olarak toplantılara davet edildi.

1991 yılında Gerhard Schröder’in (F.Almanya Şansölyesi) himayesinde düzenlenen Uluslararası Kürt İnsan Hakları Konferansı’nda kuruluş kararı alınan Uluslararası Kürt İnsan Hakları Merkezi başkanlık ve yöneticiliğini yaptı.

İngilizce ve Almanca dillerinde çok sayıda insan hakları ihlalleri ile ilgili rapor ve kitabın yayıncısı ve yazarıdır. Çok sayıda yabancı dergi ve gazetelerde makaleleri yayınlandı. Mart 2006’da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Kürt Meselesi’ konferansına konuşmacı olarak katıldı.

2006 – 2008 yıllarında Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) genel başkanlığını yaptı. Aralık 2009’da HAK-PAR’dan istifa etti. 2008 senesinde de görevini Bayram Bozyel’e devretti. Kürt Demokratlar Platformu’nun (Platforma Demokratên Kurd- PDK-Bakur) Genel Başkanıdır.

Birinci evliliğinden Merxas ve Dilan adlı iki çocuğu var. Zazaca, Soranca, Kırmançca, Türkçe, İngilizce ve Almanca biliyor.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !