Mamoste Mesud Muhammed

Mamoste Mesud Muhammed kimdir

Mamoste Mesud Muhammed 1919 yılında Güney Kürdistan’ın KOYÎ şehrinde ve bölgede dinsel otoritenin başı olan büyük Kürd alimi MELAYÊ GEWRE’nin oğlu olarak dünyaya gözlerini açtı. Bu Kürdistan tarihinde CELÎZADELER olarak biliniyor.

Mamoste Mesud Muhammed, 1926 ve 1940 yılları arasında Koyî ve Hewler’de ilk ve orta eğitimini tamamlıyor. 1940 yılında Bağdat’ta başladığı Hukuk Fakültesi eğitimini 1945 yılında bitirerek avukat olarak göreve başlıyor.

Mamoste Mesud Muhammed, kendisi gibi Koyî‚li olan Kürd Ulusal Marşı EY REQİB’in yazarı şair Dildar ile aynı dönem Hukuk Fakültesi öğrencisiydi.

Mamoste Mesud Muhammed, hukuk eğitimi ve Bağdat’taki katıldığı Salon Sohbetleri neticesinden felsefe, siyaset,ekonomi ve sosyal gelişmelere büyük ilgi duymaya başlıyor. Mamoste Mesud Muhammed 1953-1954 döneminde Koyi temsilcisi olarak Irak Parlamentosuna parlamenter olarak görev yapıyor. 14 Temmuz 1958 askeri darbesinden sonra Tarımı İyileştirme Komisyonu üyesi olarak görev yapıyor. Mamoste Mesud 1964 yılında Kürdistan Özgürlük Hareketi temsilcisi olarak Devlet Bakanı oldu. Bu görevinde 60 yılların sonuna kadar kaldı.

Mamoste Mesud Muhammed 1970’de kurulan KORÎ ZANYARÎ KURD‚un aktif üyesi ve başkan yardımcılığı görevine getirildi. Kori Zanyari Kurd’un Güney Kürdistan’da Kürd tarihi, Kürd dili ve edebiyatına ilişkin oynadığı rolü kavramak için Kürdistan’ın farklı parçalarında KZK’ye katılan kadrolara ve KZK’nin yayınladığı dergideki yayınlanan araştırma yazılarını bakmak gerekir. Hala bir dizi imkan olmasına rağmen Kürdler KZK’yi aşamadılar.

Mesud Muhammed 1991 Raperinden sonra Bağdat’tan ayrılarak Güney Kürdistan’a gelip yerleşti. Bundan 15 yıl önce 1 Nisan 2002 tarihinde Hewler’de Rizgari hastanesinde Kürdistan halkına fiziki olarak veda etti. Mamoste Mesud Muhammed’in vasiyeti üzerine Koyî‚de babası Melayê Gewre’nin yanına Derwêş Xidir Mezarlığında toprağa verildi.

Mamoste Mesud Muhammed çok yönlü, milliyetçi ve tanınan bir Kürd yazarıydı. Doğu ve İslam dünyası yazarları ve ulemalarını incelediği gibi Batı felsefesi ve özellikle de Marx ve Hegel gibi yazarları detaylı incelemiş bir Kürd kalemiydi. O kendine göre olumlu bulduğu yanlarını alır ve olumsuz bulduğu yanlarını açık açık eleştiriyordu. Geçen yüzyılın 50’li yada 60’lı yıllarında tümden Marksist ve sosyalist cephede yer alan Kürd eğitimli kesimi karşısında Mesud Muhammed’in Marks eleştirileri tam bir “suçtu” ve bundan dolayı ciddi saldırılarla karşı karşıya kalıyordu.

Mamoste Mesud Muhammed tüm ömrünü Kürd edebiyatı, Kürd tarihi ve Kürd diline ayırdı. Bu konularda bir dizi verdi. Kendisiyle tartışma ve polemiklere giren tüm Kürd aydınları ona hep “MAMOSTE” diyerek eleştirdiler.

Kürdçe Kitapları:

Hacî Qadrî Koyî beşî yekem – bexda – korrî zaniyarî kurd 1973

Hacî Qadrî koyî – beşî duwem – bexda – korrî zaniyarî kurd 1974

Hacî Qadrî koyî – beşî sêyem – bexda – korrî zaniyarî kurd 1976

Wurdbuneweyek leçend basêkî rêzimanî kurdî – korrî zaniyarî kurd 1974

Çepkêk legullzarî nalî – korrî zaniyarî kurd beẍda 1976

Çend heşargeyekî rêzimanî kurdî – bexda – korrî zaniyarî kurd 1976

Mirov û dewruber – bexda – korrî zaniyarî ‚êraq – desteyi kurd 1984

berew şeqamî axawtinî kurdî – beẍda – korrî zaniyarî kurd 1978

Zarawesazîyi pêwane – weşanî yekem: «govarî roşnbîrî nwê», jmare 111, 113, sallî 1986- weşanî Duwem: «zarawesazîyi pêwane», jmareyi spardinî be ktêbixaneyi mîllî 380, bexda, 1988

Bo Emîrî Hesenpûr le her kwêyek bêt! dezgayi roşnbîrî û billawkrdineweyi kurdî, wezaretî roşnbîrî û rageyandin, komarî ‚îraq, bexda 1984

Hemaxayi gewre – bexda 1986

Destew damanî nalî – swêd – stokhollm -1997çapî yekem

Geşitî jiyanm – swêd – stokhollm – 1993 çapî yekem

Arapça Kitapları:

a’ade altwazn alî mîzan – mxtl – almcm‘ al’lmî alkrdî – bxdad ١٩٧٧

alî x urbatşuf al‘ظîm

lsan alkrd

altifsîr albşrî lltأrîx

almctm‘ albşrî lmaذa yşbe mstşfî almcanîn – arbîl ١٩٩٩

http://zagrosname.com/

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !