"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dengbêj Şakiro hakkında yanlış bilinen 3 şey

Evdalê Zeynikê’den sonra en çok tanınan ve Kürtler arasında güzel sesinden dolayı ‘Kewê Ribat’ (Rıbat Kekliği) ve ‘Şahê Dengbêjan’ (Dengbêjlerin Şahı) olarak anılan Şakiro günlerce durmaksızın kilam söylemesiyle nam salmıştır. Şakiro’nun 1936 yılında dünyaya geldiği biliniyor. ‘Şakirê Mezin’ ya da ‘Şakirê Bedih’ adlarıyla da tanınan ve 1996 yılında yitirdiğimiz Şakiro’nun kimlikteki adının Şakir Deniz olduğunu biliyor muydunuz?

1959 yılında ailesi ile birlikte Adana’ya sürgün edilen ve 1959-1966 yılları arasında Adana’da sürgün hayatı yaşayan Şakiro, 1966’da Muş’a döner. Muş’ta iki yıl yaşadıktan sonra Erzurum’un Karayazı ilçesine yerleşen ünlü dengbêj, Gulê Dêran, Şerê Mala Nasir, Eliyê Pûrto, Nêçîrvano, Geliyê Zîlan, Esmer, Kejê, Sebrê gibi onlarca kılamıyla diğer denbêjlerin arasından sıyrılır. Yıllarca Erzurum, Adana ve Muş gibi yerlerde yaşadığı için Şakiro’nun aslen nereli olduğu pek bilinmez ya da yanlış bilinir. Şakiro’nun Erzurum’un ilçesi olan Karayazılı olduğu sanılsa da aslen Ağrı’nın Navık köyünden olduğunu biliyor muydunuz?

Kimilerine göre ünlü dengbêj Reso’nun öğrencisi, kimilerine göre ise arkadaşı olan Şakiro’nun 6 çocuğu dünyaya gelmiş. Şakıro’nun hayatta olan üç oğlu Almanya’da, kızı ise Türkiye’de yaşamaktadır. Şakiro’nun, söylediği Türkçe şarkılarla tanınan, dizi ve filmlerde rol alan ve magazin haberleriyle adından söz ettiren Özcan Deniz’in öz amcası olduğunu biliyor muydunuz?

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın