HOZAN DİLGEŞ

HOZAN DİLGEŞ KİMDİR

1952 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Fisqin köyünde Êzidî bir ailenin 12 çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Hozan Dilgeş, ilk albümünü 1978 yılında çıkardı. Söylediği Kürtçe ezgiler ile Kürt halkının sevdiği sesler arasına giren Dilgeş, uzun süredir sağlık sorunlarıyla boğuşuyordu.

14 yaşında bağlama çalmaya, 1975’ten itibaren şarkı söylemeye başladı, 1978’de ilk albümü olan Ma qey bindestî para me yeyi çıkardı. 1979’da Almanya’ya yerleşti. Şeker hastalığı nedeniyle iki bacağı kesildi.

Hozan Dilgeş’in 9 albümü bulunuyor. 1978 yılında ilk albümünü çıkaran Hozan Dilgeş, bu albümü sonrası yurtdışına çıkarak, sanat çalışmalarını Avrupa’da sürdürdü. “Li Mêrdînê li Bagokê”, “Muxtaro”, “Biçûkê Canê” gibi parçaları en sevilenler arasında. “Muxtaro”, “Ez û Yar”, “Gola Wane”, “Hewal Mazlum”, “Pale” ve “Piçûkê Canê” sanatçının çıkan albümleri arasında bulunuyor.

Yaşamı boyunca birçok Kürt sanatçıdan da etkilenen Dilgeş, Meryemxan, Nezip Şirwan ve Mehemed Arif Cizrewî’nin müzikal anlamda üzerinde büyük etkileri olduğunu dile getirmişti.

Avrupa’da kanser tedavisi gören Kürt sanatçı Hozan Dilgeş 2017 yilinda yaşamini yitirir.

 

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !