Aşık Meçhuli

Aşık Meçhuli Kimdir

Kürt Alevi Ozan Aşık Meçhuli bir konuşmasında yaşamını şöyle anlatır:

“1949 yılında Maraş’ın Afşin  ilçesine bağlı Kaşanlı köyünde doğdum. babam hasan öztürk’ün dört yıl askerliği sırasında anam elif, üç çocuğunu beslemek için elinde bulunan küçük bir araziyi satmak mecburiyetinde kalmış. bu nedenle üç kardeş tamamen topraksız kaldık. o gün bugün; yoksullukla savaş halindeyiz. yedi yaşımdan bu yana, olup bitenleri hatırlarım… babam askerden döndükten sonra, halk arasında “ince hastalık” dedikleri vereme yakalanarak öldü. anam ve üç kardaş, yaşamak için her işte çalışmak mecburiyetindeydik. ilk bahar gelince maraş ovasına pamuk tarlalarını çapalamak için birlikte giderdik anamla….

anlattığım gibi, hayatım fakirlik ve perişanlık içinde geçti. şimdi de durum aynı. bu durum benim için yadırganmayan bir konu olmuştur. alıştık yoksulluğa ama, şu anlatacağım olayı hiçbir zaman unutamam; hayatımda bana çok tesir etti çünkü:

1966 yılında askerliğe çağrıldım… gitmeden önce, akrabalarımın birinden yüz lira borç para almıştım. tam yola çıkacağım gün, gelip kapıya dayandı alacaklı. tabii ki, verecek param yoktu.. adam içeriye girdi ve çocuklar için hazırladığımız kışlık zahireyi toplayıp hepsini götürdü. o sene köyde kalan ailem ve iki çocuk dilenerek geçindiler…

daha sonra yazdığım şiirler çevrede beğenilerek okunuyordu. 1968 yılında ismail ipek tarafından “meçhuli sazıyla yarine der ki” adlı şiirim plak yapıldı. bilahare aynı sanatçı tarafından öbür şiirlerim de plak yapılmaya devam etti. bir ara ankara hastahanesi’nde işçi olarak çalıştım. daha sonra imar-iskan bakanlığı’nın afet işleri genel müdürlüğü’nde memur olarak bir sene çalıştıktan sonra, beni oradan da attılar. beni böylece boş, avare gezmeye alıştırdılar.”

Meçhuli şiirlerinde aşk, gurbet, dostluk, yoksulluk, yalnızlık, adalet, halkçılık, bağımsızlık temaları üzerinde durur. 

Aşık Meçhuli 27 Ağustos 2011 yılında tedavi gördüğü Fransa’da yaşamını yitirir.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !