"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ayşe Şewaqî kimdir

1980 yılında Dersim’in Pertek ilçesine bağlı Bugurtepe köyünde dünyaya gelen Şewaqî, günlük yaşamında bir yandan yaylalardaki hayvanlarla uğraşırken aynı zamanda da elinde sazı ile şarkılarını seslendiriyor.

Çocukluğundan itibaren müziğe büyük ilgi duyan Şewaqî, ancak müzik ile geç tanışır ve 2004’te Hakan Aday’ın “Dersim halk aşıkları” isimli çalışmasıyla birlikte insanlar tarafından tanınmaya başlar. Albümle birlikte tanınan Şewaqî, belediyeler tarafından festivallere çağırılır ve burada da gönüllü olarak sahne alır.

Kazım Öz’ün “Son Mevsim: Şavaklar” belgeselinde yer alan ve şarkılar seslendiren Şewaqî, albüm çıkarmak ister ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı uzun süre çıkartamaz. Ek bir işi olmadığını ancak buna rağmen memleketini sevdiği için başka yere göç etmek istemediğini dile getiren Şewaqî, günlük yaşamını şu sözlerle anlattı: “Müzikle uğraşıyorum. Kitap okuyorum. Aileme yardım ediyorum. Gerçekten zor şartlar altında yaşamaktayım. Temizlik, yemek ve bulaşık gibi birçok işi yapıyorum. Yaşlı bir babaannem ve yeğenlerime bakıyorum.”

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın