"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vural Tantekin kimdir

Vural Tantekin’in yaşam öyküsünü kendi dilinden dinleyelim.

”Vural Tantekin: 1971 yılında Diyarbakır ın kulp lçesinde 6 çocuklu bir işçi ailesinin ilk çocuğu olarak doğdum. İlkokul 1.sınıfı Diyarbakır da surdaki çatışmalardan ötürü şimdi yerinde yeller esen cumhuriyet ilokulunda sonraki sınıfları ise Namık Kemal ilk okulunda öğrencisi olmaktan her zaman gurur duyduğum Şefika kesici Çetiner in sınıfında tamamladım. Ortaokul ve liseyi Ali Emiri ortaokulu ve lisesinde okudum. Anadolu üni. Sosyal bilimler ön lisans mezunu, sosyoloji. 3.sınıf öğrencisiyim.

Tiyatroya klasik olarak ilkokul yıllarında Şefika Kesici Çetiner in zorlaması ile başladım. Daha sonrasında ortaokul ve lise yıllarında devam etti bu süreç. Bir süre gençlik merkezi tiyatro bölümünde devam ettikten sonra, Dicle amatör sanat tiyatrosuna geçtim. DAST a devam ederken 1990 yılında belediye nin açtığı Sınava girerek Diyarbakır Büyükşehir belediyesi Şehir tiyatrosunun ilk kurucu ekibi içinde yer almaya başladım.bu süreç 2016 yılında belediye ye kayyım ların atanmasıyla birlikte istifa etmeme kadar devam etti. 100 den fazla oyunda binlerce kez sahneye çıktım. Almanya, Hollanda, İsveç, İran, ırak ve Türkiye in bir çok yerinde festivallerde ve turnelerde sahneye çıktım.

Veysel Öngören, Ziya Demirel, Cuma Boynukara, Haldun Dormen, luciano iogna, Celil Toksöz, kutbeddin sadiqî, Ferhat Keskin, gibi yönetmenlerle çalıştım. İlk defa kürdçe olarak sahnelen Hamlet te ana rollarden biri olan erkek dengbeji oynadım. Oynadığım bazı oyunlar: Hamlet, Dilek türkü opera Xûlamê dû xwedî, Çîrokek zivistanê, Bir ishaksın bir cemil, Cembelî û binefş, Mem û zîn, Nexweşê newxeşiyê, Qeyd, Kafkas tebeşir dairesi, Kuralla kural dışı, Carran, ananın silahları, Yalan Özgürlüğün bedeli, Kadınlarda savaşı yitirdi, Mala dînan, Mala extiyaran Vs.

Bunların dışında bir çok dizi ve sinema filminde oynadım. Bu projelerde İlyas Salman, Menderes Samancılar, Sibel Can, Beren saat, Cansu Dere, Mahsun kırmızıgül, İzzet Yıldızhan, Zeynep Eronat, M. AKİF Alakurt gibi aktör ve aktris ler ile Gül Oğuz, Ümit Elçi, İlyas Salman, Cemal San gibi yönetmenlerle çalıştım. Kendim yazıp yönettiğim köye dönüşleri anlatan bir film olan Dönüş’ü 2005 yılında çektim. Oynadığım dizi filmler; Sıla, Verivan, Aşka sürgün, Keje, Birisi, Ax û Jiyan, Sen hiç güneşte üşüdün mü?, Fakiro, Dönüş, Girdap, Gellek”

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın