Murat Akkuş

Murat Akkuş Kimdir

Gazeteci/Yazar Murat Akkuş 1971 Yılında Iğdır Merkeze bağlı Amarat (Çakırtaş) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde, Ortaokul ve Lise eğitimini Iğdır Merkezde aldı. Daha sonra Eskişehir açık öğretim Fakültesi ile devam etti.

Mesleki Faaliyetleri:

Iğdır Doğuş Gazetesinin sahibidir. Öncesinde, Sırasıyla Özgür Gündem, Ülkede Gündem, Demokrasi ve Azadiya Welat’ın hem merkezlerinde çalıştı hem de Iğdır temsilciliklerini yürüttü. Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Konseyi İl temsilcisidir.

Genel Güncel Makaleleri Basnews, Doğu Kültür Medya, Gomanweb, İzmirizmir.net ve Iğdır Doğuş Gazetesinde yayınlanmaktadır. Iğdır Valiliği, OHAL sürecinde sahibi olduğu Doğuş Gazetesini protokol listesinde çıkardı ve Doğuş Gazetesi kapandı. İnternet üzerinden Iğdır Doğuş Gazetesi adıyla yayın hayatına devam etmektedir.

Basılı Eserleri:

Kürtçe basılan iki kitabı bulunmaktadır.

1-  Gotîn û Bivêjê Kurda (Kürtçe Atasözleri Ve Deyimler” adlı kitabı 2017 yılında yayınlandı.

2-  Bî Kurdi Navên Jîn Û Mêran (Kürtçe Kadın Ve Erkek İsimleri) Adlı kitabı ise 2020 yılında yayınlandı.

Kürtçe Halk Masalları ile Kürtçe Şiirler başta olmak üzere Kürt dili ve edebiyatı üzerine çalışmaları devam etmektedir.

Siyasi Faaliyetleri:     

İstanbul Ümraniye DEP üyeliği, Üsküdar HADEP kurucu yönetim kurulu üyeliği ve ilçe sekreterliği, Iğdır HADEP’te Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği, Yönetim Kurulu Asil Üyeliği, Gençlik kolları başkanlığı, Disiplin kurulu başkanlığı görevlerinde yer aldı. Siyasi çalışmalarımda birçok kez gözaltına alındı. 1994’te Kürtçe Takvim satmaktan 3 ay hapis cezası aldı.

1999’da cumhuriyet tarihinin en genç il genel meclis üyesi seçildi

1999 yılında HADEP’ten Iğdır merkez İl Genel Meclis Üyesi seçildi. HADEP kapatılınca bu süreyi 2014 yılına kadar DEHAP’a geçerek tamamladı. Bu görev süresinde 3 yıl İl Daimi Encümenliğine seçildi.

Sivil Toplum Çalışmaları:

Toplumsal İlerleme Derneği Genel Başkanıdır. Kent Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) İl Girişimciliği ve Hava Sporları İl Temsilciliği yürütmektedir. İşçi emeklisi Ali babanın ve ev hanımı Gozel annenin üç çocuğundan ilki olan Akkuş, Gazeteci olarak hayatımı idame etmeye devam etmektedir.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !