Mihemedê Kinê

Mihemedê Kinê kimdir

Mihemedê Kinê 1928 yılında dünyaya gelir ailesi 1928 yılında Mêrdîn’in Kerboran ilçesinden Qamişlo’ya göç etmiş. Dengbêjliği babasından devr alan Kinê, 80 yıldır bu mirasa sahip çıkıyor.

DENGBÊJLİK BANA BABAMDAN MİRAS KALDI

Dengbêjlik Mihemedê Kinê’nin ailesinde babadan oğula geçen bir miras olarak devam etmiş. Mihemedê Kinê babası Silêmanê Kinê’den almış bu mirası ve gittikçe bu miras büyümüş. Mihemedê Kinê dengbêjliği öğrenme konusunda şöyle konuşuyor: “Biz ne zaman evde toplanırsak babam bizim için kilamlar söylerdi. Biz de büyük bir hayranlıkla dinlerdik. Bende dengbêjliği babamdan öğrendim. İlk olarak 10 yaşında kilam söylemeye  başladım. Babam kapının arkasından gizlice beni dinlerdi. Birgün geldi, bana dedi sen dengbêjliği seviyorsun fakat eğer kendini kilamların içinde bulmazsan dengbêjlik yapamazsın. Babam sesimi çok beğeniyordu ve benim devam etmemi istiyordu. Ben de bu mirası çocularıma aktarmak istiyordum fakat ne yazık ki çocuklarım istemedi. Bu beni çok üzdü ama zorla da birini dengbêj yapamazsın. Bunun için istek ve duygu lazım.”

Dengbêjlik Kürtlerin yaşam tarzını birçok yönüyle ifade ediyor. Kürt toplumunu, yaşadığı acılar, aşklar, ölümler, felaketleri dengbêjlikle dile getiriyor. Mihemedê Kinê okula gitmemiş ama duyduğu bütün kilamları hafızasına kaydetmiş. Mihemedê Kinê dengbêjliğin toplumun ortak ruhunu oluşturduğunu ve düğünlerden taziyelere kadar, birçok mekanda dengbêjlerin sanatlarını icra ettiğini vurguluyor.

TARİHTE YER EDİNMEK HER DENGBÊJİN HAYALİDİR

Dengbêj Mihemedê Kinê kilam söylerken hissettiği duyguları şöyle ifade ediyor: “Dengbêjlik bizim kültür ve tarihimizdir. Ben kilam söylerken kendimi tarihin içinde görüyorum. Dile getirdiğim acı ve sevinçleri yaşıyorum. Kendini olayın içinde görmek dengbêjliğin ilk basamağıdır. Elini kulağına götürüp söylemeye başladığında gizli tarihi ortaya çıkarıyorsun.”

Mihemedê Kinê birçok sanatçıya hocalık yapmış. Ondan ders alan ünlü sanatçılarıın başında Mihemed Şêxo, Ebdilqadir Silêman, Mehmud Elî Şakir, Remezanê Hermêşî, Ehmedê Îsa ve Seîd Gebarî geliyor.

HALKIMIZ DENGBÊJLİK AĞACINI SUSUZ BIRAKMASIN

Mihemedê Kinê dengbêjlik geleneğinin unutulmasından korktuğunu belirtiyor ve son olarak şunları dile getiriyor: “Dengbêjlik Kürt toplumu için ekmek ve su kadar önemli bir şey. Eğer bir ağaca su vermezsen o ağaç kuruyup gider. Halkımız da bu ağaca her zaman su versin ve dengbêjlik ağacının kurumasına izin vermesin.”

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !