Yusuf zeri karadağ

YUSUF ZERİ KARADAĞ KİMDİR

1953 Yılında Koçgiri’de doğdu. İlköğretimini köyünde tamamlayan Zeri, orta ve yükseköğrenimini Ankara’da Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde tamamladı.

Koçgiri kimlik ve inancının özgün ve önemli bir değer olduğunun farkında olarak, bir yandan 1976’da İmranlı Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kurucu başkanlığını ve İmranlı Kültür Vakfı’nın kuruculuğunu yaparak halkının kurumsal örgütlenmesine öncülük eden Zeri, diğer yandan araştırma ve yazılarıyla entelektüel alandaki katkılarını da bu çabaya katmaya çalıştı.

İşçi Yolu Gazetesi, Çağla Kızılırmak Dergisi, Dersim İklim Gazetesi, Munzur Dergisi, Özgür Gündem Gazetesi ve Almanya’da Veger gazetesinde yazılar yayınlandı.

Son olarak 2011 yılında Kalan yayınları tarafından yayınlanan Zeriqiler kitabı kendi deyişiyle “Resmi görüşün açık ya da gizli bir biçimde Alevi Kürtleri asimilasyona tabi tutma çabalarına” karşı bir direniş ve Koçgirili Alevi Kürt toplulukların tarihsel coğrafyasının sınırlarını işaret ederek Koçgiri’de buluşmalarının da hikayesidir.

Ayrıca Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) üyesi olan Karataş, DAD’ın yayın organı olan Zülfikar Dergisi’nde de yazıyordu.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !