Ehmed Tehlo

Ehmed Tehlo kimdir

1956 yılında Qamışlo’nun Amûdê ilçesine bağlı Werdiyê köyünde doğan Ehmed Tehlo, ailesiyle birlikte göç ettiği Hesekê’de kemençe çalmayı öğrenir. Henüz 15 yaşındayken kemençe çalmayı öğrenen Tehlo, kemençe satın alacak parası olmadığı için kemençesini yağ tenekesinden yapmış. Yağ tenekesinden kemençesiyle müzik hayatına başlayan Tehlo, uzun yıllardır Hesekê sokaklarında ve kentteki müzik gecelerinde kemençe çalıyor. Kemençesiyle adeta arkadaş olan Tehlo, “Kemençemin yanımda olmadığı gün hasta oluyorum” diyor.

Tenekelerden müzik aleti yapan abisini izleyen Tehlo, küçük yaşına rağmen ilk etapta bir bağlama yapar. Bu şekilde bağlama çalmasını öğrenen Tehlo, bulduğu yağ tenekesinden hep çalmayı istediği kemençe yapmaya başlar. Yağ tenekesinden birkaç kemençe yaptığını belirten Tehlo, hiçbirinin iyi ses çıkarmadığını, uzun uğraşlar sonucu iyi ses çıkaran bir kemençe yapmayı başardığını belirtti.

O dönem kemençe satın alacak parası olmadığı için yağ tenekesinden kemençe yaptığını belirten Tehlo, “Kemençe çalmayı çok istiyordum. Yağ tenekesinden kemençe yapmayı başardıktan sonra sürekli yanımda taşıyordum. Çoban olduğum günlerde sürekli çalışıyordum. Sonunda öğrendim ve çalmaya başladım” dedi.

Daha sonra kemençe satın alacak kadar parası olduğunu ancak yağ tenekesinden yaptığı kemençenin sesini daha çok beğendiği için almadığını belirten Tehlo, kemençeyi maddi kazanç elde etmek için değil sadece arkadaşlarını eğlendirmek için çalıyor.

Hiçbir zaman müzikten vazgeçmeyen Tehlo, şimdi Hesekê Kültür ve Sanat Merkezi’ne bağlı Şehit Hogir grubunda yer alıyor. Grup arkadaşları Tehlo’ya yeni bir kemençe almış ancak Tehlo tenekenden yaptığı kemençesi dışında kemençe çalmayacağını belirtiyor.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !