Mihemedê canşah

Dengbêj Mihemedê Canşah kimdir

Mihemedê Canşah, 1933’te Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Delikli köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu bölgesinde okuyan Canşah bazı sorunlar nedeniyle 1970’te Almanya’ya göç etti.

Almanya’da 17 sene kalan, Canşah, çok sayıda sanatçı ve dengbêjle tanışır, onlarla kilamlar söyler. Özellikle Dengbêj Şakiro ile birçok kez yan yana gelir. Canşah’ın kendisi de Mistefayê Xeloyê Heyran’ın öğrencisidir. Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Kazıcelal köyünden olan Mistefayê Xeloyê Heyran hemen hemen bölgedeki tüm dengbêjlerin öğretmeni olarak biliniyor.

Mihemedê Canşah, ülkeye döndükten sonra yas ve düğünlerden geri kalmaz. Kendisini tanıyanlar, çok hayırsever bir insan olduğunu, hiçbir zaman para karşılığında dengbêjlik yapmadığını söylüyor. Ülkede bir müddet kaldıktan sonra 1999’da İstanbul’a göç eden Canşah, dört yıl sonra da hayata veda ediyor. Kabri, İstanbul Sultangazi’dedir. Dengbêj Canşah’ın çok sayıda eseri Ûsibê Seydo’nun torunları ve Özyıldız Müzik tarafından kaset olarak piyasaya çıkarıldı. Özyıldız Müzik firmasının sahibi olan Orhan Erdal, kendilerinin Ûsibê Seydo’nun torunları olduğunu belirtiyor. Mala Ûsibê Seydo, Agirî Serhildanı’nda yer alan bir aşiretin mensuplarıdır.

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !