"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dengbêj Huseynê Omerî Kimdir

Huseynê Omerî 1952’de (61-62 yaşlarında) Merdin’in Nısebin ilçesine bağlı Hebisi (İlkadım) köyünde doğdu. Mardin’in en büyük aşireti olan Omeriyan Aşiretinin mensubudur.Bu yüzden gerçek adıyla değil Huseynê Omerî lakabıyla tanınır.Yaklaşık 45-46 senedir dengbêjlik yapıp düğünlerde çalmaktadır.

20-25 yıl önce köyünden göç edip Adana’ya yerleşmiştir.Adana’ya göçten sonra memleketine olan hasretini şarkılarında da de dile getirmiştir. Bajarê Edenayê şarkısı buna güzel bir örnektir. 2 kere evlenenen Omerî 12 çocuk babasıdır. 8 erkek 4 de kız çocuğu sahibidir.

Zamanında düğünlerde Kürtçe şarkılar söylediği için birçok zorlukla karşılaşmıştır, kesin olarak bilinmemekle birlikte gözlerinden yaşadığı özrün de bu yüzden olduğu söylenir.

Huseynê Omerî anadilinden asla vazgeçmemiştir.İstanbul MKM (Mezopotamya Kültür Merkezi)’de kayıtlı bir sanatçıdır ve birçok albüm çıkarmıştır. En bilinen albümü Cîranê’dir. Bunun dışında: Cizira Botan, Melulo, Hesenê Mala Musa,Mihemed Seyit Axa (Eliyê Mamed) bilinen diğer albümlerindendir. Kendisi hala Adana’nın Seyhan ilçesinde ikamet etmektedir.

NIVÎSÊN BALKÊŞ

Bir Cevap Yazın