Mela Kamıle pueği

Molla Kamil Puexi Kimdir

Molla Kamil Puexi, 1938 yılında Bingöl’e bağlı Ortaköy’de dünyaya gelmiştir. 12 yaşında Kuran-ı Kerimi okumaya başlamıştır. Yukarı Akpınar’da 6 yıl boyunca medrese eğitimi aldı ve Mardin ile Diyarbakır’da medrese eğitimini tamamladı. Önce kendi köyünde fahri imamlık yaptı. Sonrasında Bingöl’ün başka
bir köyünde 19 yıl boyunca kaldı. Buradan sürgün ile Genç’e gitti. Genç’te üç buçuk yıl kaldı ve orada emekliye ayrıldı.
Molla Kamil Puexi tarafından yazılan Mewlidi Nebi, 2003 yılında İstanbul’da basıldı. Toplam 65 sayfadan oluşan eserde, sadece mevlid yer almamaktadır. Eserde ayrıca Merg, Welati Ma, Şiret, Dunya, Gueş Bıde, ‘umır, Heyat u Dinya, Pili Yê Allay şiirleri de yer almaktadır. Eserin Arap harflerinden Latin harflerine çevirisi ve baskıya hazır hale getirilmesi W.K.Merdımin tarafından yapılmıştır.
Molla Kamil Puexi’nin yazdığı Mewlidi Nebi, aynı zamanda 2003 yılında Vate dergisinin 19. sayısında da yayımlanmıştır. Mevlid, Bingöl ağız ile yazıldığı için, sayfa altlarında bazı kelimelerin farklı yazım biçimleri de gösterilmiştir.

Molla Kamil Puexi tarafından yazılan Mewlidi Nebi, toplam 104 beyitten oluşmaktadır. Mevlid tek parça halinde yazılmış olup, parçalara ayrılmamıştır.
Kaynak: Murat Varol

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !