Molla Mehemede Muradun

Molla Mehemedê Muradon Kimdir

Molla Mehamedê Muradon, Genç ilçesine bağlı Muradan köyünde 1952 yılında dünyaya gelmiştir. Köyün imamı olan babasından ilk eğitimini almıştır. Sonrasında ise Muş’ta eğitimini tamamlamıştır. Molla Mehamedê Muradon,1976 yılında göreve başlamıştır. İlk görev yeri Bingöl’ün Yedisu ilçesi olmuştur.
Burada bir buçuk yıl çalıştıktan sonra tayinini Genç’e alır. 1977 yılında imamlık için yapılan sınavı kazanır ve bu görevi için Solhan’a gider.
1980 askeri darbesinde, yönetime el konulduktan sonra Kiğı’ya sürgüne gönderilmiştir. O da bunu kabul etmez istifa eder ve Mardin Kızıltepe’ye gider. Şeyh Selahaddin Medresesi’nde iki-üç yıl ders verir. Sonrasında istifasını geri alır ve Çorum iline tayin edilir. Burada bir yıldan uzun bir zaman kalır ve Palu’ya döner. Burada yeni bir medrese yapar ve beş yıl boyunca eğitim verir. Sürgün kararı
kaldırıldıktan sonra Genç’e geri döner ve burada vazifesine devam eder.

Molla Mehamedê Muradan tarafından yazılan; W.K.Merdimın, N.Celali tarafından transkripsiyonu yapılan Mewlidi Zazaki, Zazaca alanında yazılmış beşinci mevliddir. Mevlid, Vate dergisinin sonbahar 2003 yılındaki sayısında yayımlanmıştır. Ayrıca mevlidin sonunda Ferhengek (Sözlükçe) başlığını taşıyan iki sayfalık kısımda, mevlidde geçen ve çoğunluğu Arapça-Farsça olan toplam 71 kelimenin Zazaca karşılığı verilmektedir. Molla Mehamedê Muradon tarafından yazılan Mewlidî Zazaki, toplam 7kısımdan ve 204 beyitten meydana gelmektedir.

Kaynak: Murat Varol

Lê Binêre

Occo Mahabad

EZİLENLERİN SESİ FEQIYÊ TEYRAN / Occo Mahabad

Tasavvuf vahyin özel bir şekli olan ilhama dayanır. Tasavvufa göre, asıl bilgi ve bilgelik, tasavvuf …

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !