Umman Manda neresi

Umman Manda

Umman Manda ( Akadca kim bilir nereden gelen kalabalık için ) MÖ 2. ve 1. binyılın başlarında Antik Yakın Doğu’da çok az tanınan bir halk için kullanılan bir terimdir . Hurriler , Elamitler , Medler , Kimmerler ve İskitler olarak farklı bağlamlarda tanımlanmıştır . [1] Umman Manda’nın anavatanı Orta Anadolu’dan kuzey veya kuzeydoğu Babil’e kadar bir yerde , muhtemelen daha sonra Mitanni , Mannae veya Medya olarak bilinecek olan yerdedir . [2] Adının Hint-İran etimolojisine sahip olduğu anlaşılan Zaluti’den Ummanda Manda’nın lideri olarak bahsedilmektedir. (3)

Başlıca edebi kaynak, MÖ üçüncü binyıl Agade (Akad) kralı Naram-Sin ve onun Umman-manda’ya karşı mücadeleleriyle ilgilenen bir kompozisyon olan Naram-Sin’in Cuthaean Efsanesidir . Edebi bir konu olarak Umman-manda, güçlü bir teolojik temele sahip sosyo-kültürel bir fenomeni temsil eder: Umman-manda tanrılar tarafından yaratılır ve Mezopotamya’nın kuzeydoğu sınırındaki anavatanlarından, ister Enlil olsun, baş tanrı tarafından çağrılır. , Marduk veya Aššur, belirli bir yıkım işi için; bu yıkım ilahi olarak emredildiği için, insanların onu durdurmaya gücü yoktur ve aslında müdahaleye karşı emredilmiştir; yıkım tamamlandığında, tanrıların kendileri Umman-manda’yı yok edecekler. Edebi konularda Umman-manda medeniyetin düşmanıdır. 

Orijinal Umman-manda’nın kim olduğu sorusu bir sır olarak kalıyor. [1] Ancak Cyrus Silindiri, Umman-manda’nın Büyük Cyrus tarafından bastırıldığını ve bu nedenle MÖ 539’da Babil’i ele geçirmeden hemen önce Ahameniş İmparatorluğu’nun bir parçası olduğunu belirtir . Cyrus Silindirine göre: “Anšan kralı Cyrus […] Gutium ülkesini ve tüm Umman-manda’yı ayaklarının dibine boyun eğdirdi.” [4]

  1.  S. Ferruh Adalı (2011). Tanrı’nın Kırbacı: Umman-manda ve MÖ Birinci Binyıldaki Önemi . ISBN’si 978-9521013355.
  2. ^ Drews, Robert. Yunanlıların Gelişi: Ege ve Yakın Doğu’da Hint-Avrupa Fetihleri . Princeton Üniversitesi Yayınları. 1988. s. 226.
  3. ^ Drews, Robert. Yunanlıların Gelişi: Ege ve Yakın Doğu’da Hint-Avrupa Fetihleri . Princeton Üniversitesi Yayınları. 1988. s. 227.
  4. “Cyrus Silindir Çevirisi” . Livius.org 23 Eylül 2017’de alındı .
  5. ^ Podany, Amanda (2013). Eski Yakın Doğu: Çok Kısa Bir Giriş . Oxford Üniversitesi Yayınları. P. 102. ISBN’si 978-0-19-537799-6.

Lê Binêre

Serhildana Agirî: Bext û Bêbextî / Sıraç Oğuz

Serhildana Agirî: Bext û Bêbextî / Sıraç Oğuz

Serhildana  Agirî di  sala 1926  da dest pê kir û di sala  1932’an da bi …