ORAMAR İSYANI

ORAMAR İSYANI’NIN SEBEP VE AMAÇLARI

Oramar Ayaklanması ya da Oramar İsyanı, 16 Temmuz 1930’da başlayıp 10 Ekim 1930’da biten, Şeyh Ahmed Barzani’ye bağlı Molla Hüseyin Şerif komutasındaki Kürt silahlı kuvvetinin Oramar, Şat, Şemdinan ve Herki istikametlerinde  Oramar ve Herki halkını destekleme eylemleridir.

 

İsyanın Sebepleri:

Yeni kurulan Cumhuriyet  Türk-İslam entegrasyonuna dayanmaktadır. Türkleştirme politikası, Misak-i Milli belgesinde belirtilen kapsamda uygulanmıştır. Sözler unutulur ve en temel haklar bile askıya alınır. Sorunun tamamen çözülmesi uygun görülüyor. Tüm hükümet bu strateji etrafında formüle edilmiştir. Çok dar bir çerçevede yazılan 1924 Anayasası, Kürtlerden bahsetmiyordu. O zamandan beri Anayasa‘da öngörülen hak ihlalleri ve zimmete para geçirme meydana geldi. Bunu kabul etmeyenler isyan etti. Kesintisiz isyan başladı. Oremar İsyanına yol açan bu nedenlerden dolayıdır.

Hazırlık:

1924 yılında başlayan isyan kesintisiz olarak Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya kadar devam etti. Botan bu isyanların neredeyse merkezinde. Oremar da bu alanda. Yüzlerce yıldır Kürt milletinin en saygın ailelerinden biri olan Barzani’nin de dikkatini bu direnişler çekmiş ve Barzani halkı bu direnişlere çok ilgi göstermiştir. Benzer şekilde coğrafi olarak Barzan bölgesi, Botan ile sınır komşusudur. Bu durum Barzani’nin isyancılarla birlikte hareket etmesi için kaçınılmaz bir fırsattır. İsyan sırasında Şeyh Ahmed Barzani ve Türkiye’deki Kürtler bir toplantıda desteklerini gösterecek ve yeni isyanların çıkması gerektiğine karar verirler. Bu amaçla yakın arkadaşları ve kendisiyle teması olan aşiret liderleri ile bir görüşme yaptı.

Kürt İsyanları

Toplantı bugün Irak’ın Çemçu ve Nêrve köylerinde yapıldı. Ayrıca Türkiye’ye en yakın köyler. Şeyh Ahmed Barzanî, toplantının aşiretlerden beklentilerini, yetki ve sorumluluklarını anlattı. Bize bunun bir emir olduğunu ve yerine getirileceğini hatırlatıyor. Toplantının gizli olduğunu kimse bilmemeli. Toplantıda aşirete sorumluluklar verildi. Ancak isyanı yönetecek iki komutan atandı, bu komutanlar bizzat Şeyh Ahmed’e aitti. Şakır Doski ve diğerinin Şerîfê Mela Hesen olduğu söyleniyor. Biri baskın sırasında bizzat yönetecek, diğeri isyana katılanları yönlendirecek ve yönlendirecek. Ve 1930 Temmuz’da isyan gerçekleştirilecek denilerek toplantı sona erer. Tüm bunlar da gösteriyor ki isyan bir plan ve program dâhilinde yapılmıştır.

İsyan:

İsyan tamda kararlaştırıldığı gibi 21- 22 Tamumuz 1930 da Oremar taburuna Barzani’nin 500 adamının baskınıyla başlar. Tabur’a defalarca saldırırlır fakat tabur düşmez. Bu beklenmedik direnişin sebebi çok geçmeden anlaşılır. Şêx Ehmed’in toplantısına katılan Kasım Ağa (aslen beydir. Hakkı Töre’nin dedesi) döner dönmez durumu Doskî Aşiret’inin ağası olan Ferhan Ağa’ya anlatır. Ferhan Ağa da hemen devletle yakın ilişkisi olan Pinyanişî Aşiret reisi olan Ahmet Ağa’ya (Kerem Ağa) ispiyonlar. Devlet gerekli tedbirleri alırken, ağalardan da kendileriyle işbirliği yapmalarını ister. Bu üç ağa da kendi aşiretlerinden milis güçleri oluşturarak yeni siyasal iktidardan pay (statü) alabilmek için işbirlikçi olmayı tercih ederler. Milis güçlerine katılanlardan biri de dayıları isyana katılan Hesenê Asê’dir. Hesenê Asê, Sat Köyünün yakılmasına tanıklık edenlerden biriydi.

Tabur, işbirlikçilerinin desteğiyle direnince bu kez kuşatıldı. Kuşatma 7 gün sonuçsuz kaldı. Şakır Doski’yi bir daha dinleyelim: Kamp düşerse susayan askerler teslim olur. Çatışmanın net bir emri vardı: “Yakalanan askerleri bile vurmayacağım, silah sıkanları öldüreceğim.” Ancak kabile de bir saldırı başlattı ve askerler umut doluydu. Ayrıca geç bir şey bulduk. İki kadın kampa su getiriyor. Neden onları öldürmüyorsun? Kendisine cevap vermesini istediğimde: Kürt savaşçılar asla kadınlara kurşun sıkmaz, özellikle Barzan’a bağlıysa öldürülür. Şakır Doski bu iki kadının, Zero ve Bêro adlarını fark etmemi sağladı. Özellikle bu ikisinin kardeş olduğunu vurguladı.

 

Cemalê Şagulord’un hesabı, kabilenin isyanı bastırmadaki rolünü doğruluyor. Ferhan Ağa‘dan (Salıh Ağa sahilinde) milisler, Mérgezer’den Berdereş’e, Kerem Ağa’dan isyanın meydana geldiği Oremar’a gitti. Bu nedenle, isyan bölgesi Doski kabilesinin bölgesine kadar uzandı ve bir isyancı grup Şagulordu geçerek Qencan ( köprüsüne ulaştı. Grubun amacı, Sat köyünden insanlarla Berdereş Geçidi’nden (kêrî vadisi) Yüksekova’ya yürümekti; ancak burada Fehan Ağa halkı arasında ciddi bir çatışma yaşandı.  1938’e kader aralıksız devam eden isyanlarda resmi tarihçiler Kürt isyanlarının hep İngiliz desteğiyle çıktığını söylerler. Bu tam bir çarpıtmadan ibarettir.

Sonuç:

Kürtlerin mücadelede başarısız olmasının en büyük sebebi iç birliği sağlayamamış olmalarıdır. Kürtlerin farklı çevrelerdeki değerlendirmesi budur. Kitaplar, el ilanları, broşürler, makaleler vb. Eserlerde ortak bir bakış açısı gibi görünüyor. Ayrıca şu Kürt atasözü de bu olayı özetler: kurmêdarê if ku jidarêbe, ew darşînnabe (ağacın üzerindeki kurt ağacın kendisinden gelirse o ağaç yeşermez).

Aşiretlerin bağımsız güç yapısı. Ortak bir hedefe ulaşmak için tüm ülkeleri seferber edecek ulusal bir organizasyon yoktur. Arkadaşlarını ve düşmanlarını iyi tanıyamama: siyasi öngörü eksikliği, hedeflere ulaşmak için kullanılan yöntem ve yöntemleri iyi tanımlayamamalarıdır.

argesizm.com.

Lê Binêre

SİVAS KAMPI

KÜÇÜK YASSIADA: SİVAS KAMPI

”Sivas Kampı’na gönderilen her farklı etnik grup ve düşünceden doldurulan insanlara “Zorunlu misafir” oldukları ifade …

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !