Jînda Kenco

Jînda Kenco kimdir, nereli, hayatı

Rojava’nın Kobanê şehrinde dünyaya gelen Jînda Kenco’nun müziğe ilgisi küçük yaşlarında başlar…

2011 yılında Şam’a giderek ses eğitimi alan Kenco, Şam Üniversitesi Konservatuar Bölümünü kazanan 2 kişiden biri olur. Ancak Suriye’de savaşın başlamasıyla Kobanê’ye dönmek zorunda kalır.

IŞİD’in Kobanê’ye saldırmasından sonra Türkiye’ye gelen binlerce mülteciden biri olarak kendini bulur ve Mersin’e yerleşir.

Facebook üzerinden Kurd İdol yarışmasından haberdar olur. Yarışmaya katılmak için İstanbul’a gelir ve yarışmanın ön elemelerine katılır. Kazanır…

Ancak asıl zorluk bundan sonra başlar. Mülteci konumunda olduğu için Süleymaniye’ye gitmesine izin verilmez. Çünkü pasaportu yoktur. Pasaport aldıktan sonra bu sefer vize belasıyla uğraşır Kenco.

Vize işlemlerinin zahmetli sürecinden dolayı kaçak yollardan gitmeye çalışır.

Babası ve dayısıyla Van-Şırnak üzerinden Irak sınırından gitmeye kalkışır. Fakat karlı dağlar ve yağmurlu havalar bu yolculuğu imkansız hale getirir.

Tekrar Mersin’e dönen Kenco, bu sefer Urfa üzerinden Kobanê’ye gitmeyi dener. Niyeti Kobanê’den Kamışlo’ya geçip Süleymaniye’ye varmaktır. Fakat orada da bir sürü engel ile karşılaşır. Mültecilik hakkı dahi tehlikeye gider.

Yarışma ekibi onun çatışmalı bölgelerde yaralanmasından ve başına bir şey gelmesinden korktuğu için Kenco’yu bu yolculuktan vazgeçirmeye çalışır. Kenco üzüntü içinde Mersin’e döner.

Bir ay sonra telefon gelir. Kenco’yu arayanlar vize sorununun çözüldüğünü müjdeler. Sevinçle İstanbul’a gelen Kenco, buradan Süleymaniye’ye geçer.

Yarışmaya katılır. Hüzünlü berrak sesi, sahne performansı, Kürtçenin birkaç lehçesinden şarkılar söylemesi onu finale taşır. Finalde birinci olur. Aldığı ödülü ise Kobanê’ye adar.

Lê Binêre

HEJMARA ŞEŞEMÎN YA KOVARA BERNAMEGEH DERKET

KOVARA BERNAMEGEH HEJMARA ŞEŞEMÎN BIXWÎNE – PDF Di vê hejmara me de Têmûrê Xelîl Kurmanciya …

Hejmara (22) a Kovara Şermola Derket

Hejmara (22) a kovara Şermola ya wêjeyî û çandî ku bi zimanê kurdî û erebî …

Bir Cevap Yazın

error: LÜTFEN OKUYUN KOPYALAMAYIN - JI KEREMA XWE BIXWÎNIN KOPÎ NEKIN !